Barbora Kuňáková

logo
Výtvarnice na volné noze. Když zrovna nemaluji, pobíhám po zahrádce nebo plavu. Mým posláním je přinášet do světa pozitivní energii a přetvářet ho v lepší místo k žití. Cítíte-li to podobně, spojte se se mnou přes sociální sítě.

Follow Me:

Pozitivní obrazy | Abstraktní akrylové obrazy – ručně malované
636
post-template-default,single,single-post,postid-636,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-3.7,side_area_slide_with_content,wpb-js-composer js-comp-ver-5.0.1,vc_responsive

Abstraktní akrylové obrazy – ručně malované

V lednu jsem pro sebe objevila novou techniku – Acrylic swipe, česky volně přeloženo jako Roztírání akrylu. Dají se tak tvořit nádherné abstraktní obrazy pomocí náhodného mísení barev přímo na plátně.

Milujete abstraktní obrazy, ale nechce se Vám utrácet tisíce za barvy? Nesnese Váš bílý koberec chemické barevné experimenty? Chcete něco krásného na zeď a bez práce? Tak se koukněte zde, kde můžete naleznout hotové obrazy pro Vás. Netřeba asi dodávat, že jde o ručně malované obrazy, žádné tisky.

abstrakce_akryl

Obraz Kreativita, 30*40 cm, prodáno (SOLD)

 

Co mne na této technice tak zaujalo?

Mezi všemi jinými, proč právě „Acrylic swipe“?

Vznikají nádherné, mnohabarevné struktury

Mám ráda barvy. Asi jako každý výtvarník. U těchto obrazů si člověk vystačí pouze s pár základními barvami, které si sám míchá v nádobkách podle svého vkusu. Ale nejen to – ony se dokonce míchají následně i samy na plátně tím, jak se rozlévají a roztírají do sebe. Více než kdy jindy hraje v těchto obrazech roli intuice. Tvořivost a fantazie převažuje nad rozumem. A co je nejlepší, téměř bez práce se s trochou štěstí samy „malují“ bubliny a geometrické struktury lahodící lidskému oku.

Je zde velký prostor k objevování

Na zahraničním internetu se dá najít miliony videí a návodů, jak vytvořit správnou akrylovou abstrakci. Tisíce „receptů“ jak míchat do sebe barvy, floetrol, silikon. Jak moc transparentní barvy použít, co se dá vytvořit všechno za efekty. Přesto pokaždé vzniká úplně jiný obraz. Technika Acrylic swipe je více než co jiného o zkušenostech a objevování chemické podstaty jednotlivých barev a přísad. Je zde velký prostor k teoretickému studování a tedy opravdové znalosti akrylu a jeho možností. Cítím se znovu jako student, před kterým leží dlouhá, široká a krásná cesta.

strom_obraz_abstrakce

Konečná abstrakce je překvapením

Je mnoho typů přístupu k těmto obrazům, od absolutní náhody, kdy se barvy smíchají do jednoho velkého kelímku a nechají se jendoduše roztéct po plátně, až po řízený swipe. Mně zatím učaroval swipe spíše řízený, o to těžší je ale mé studium a má práce. Přesto, že se snažím korigovat a směrovat barvy, konečná abstrakce je i pro mě překvapením a napětím. Vytvářet obraz je pro mne opravdu psychicky velmi náročné na soustředění.

Zahození štětců

Staří mistři by se asi divili, že dnes umělci malují bez štětce, ale kdyby objevili swipe, taky by je v tu chvíli zahodili. Na opravdový swipe nepotřebujete štětec, ale pouze intuici, správné barvy,média a požehnání. V případě řízeného swipu ještě něco na roztírání, já používám škrabku na stěny. Ale přiznám se, s tím zahozením štětců trochu nadsázím. Ráda totiž obrazy dotvářím a domalovávám.

Ačkoliv jsem zatím naprosto nadšená, musím zde zmínit i nevýhody této techniky

obraz_abstrakce_detail

Nevýhody Acrylic swipe

Cena obrazu

Abstrakce malovaná pomocí acrylic swipu je poměrně drahá na materiál. Na jeden obraz se spotřebuje asi tolik barev, kolik mi běžně vydrželo při neplýtvání půl roku. Snažím se být člověk šetrný k životnímu prostředí. Při řízeném swipu je to určitě o polovinu méně barev, než při náhodném, ale i tak by se z tekoucích zbytků dalo pomalovat ještě jedno plátno.

Nepořádek

Při tvoření obrazu je třeba mít dostatečně velký odkládací prostor a hlavně dobrou podložku. Já používám plastový ubrus a poté přímo pod obraz staré letáky na vyhození. U pláten menších než 30*30 cm někdy lidi používají různé tácky se zvýšenými okraji, aby barva netekla všude kolem.

Doba schnutí

Klasické olejovky sice nic v délce schnutí nepřekoná, ale i tak je doba schnutí swipu třeba den či dva, než se do něj dá vstupovat. Což je na lidi s mou (ne)trpělivostí skvělá škola.

 

 

 

 

No Comments

Post a Comment

Rozbouřený oceán

Nová verze opět v prodeji! Dramatická modrá s 3D efektem vln.

K prohlédnutí ZDE.