Barbora Kuňáková

logo
Výtvarnice na volné noze. Když zrovna nemaluji, pobíhám po zahrádce nebo plavu. Mým posláním je přinášet do světa pozitivní energii a přetvářet ho v lepší místo k žití. Cítíte-li to podobně, spojte se se mnou přes sociální sítě.

Follow Me:

Pozitivní obrazy | Myšlenky nadějného člověka
1
post-template-default,single,single-post,postid-1,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-3.7,side_area_slide_with_content,wpb-js-composer js-comp-ver-5.0.1,vc_responsive
velká olejomalba

Myšlenky nadějného člověka

Tímto obrazem si můžu vyškrtnout jedno ze svých novoročních předsevzetí. Už minulý rok jsem totiž obcházela v obchodě velké plátno 100*100 cm: Největší, co tam měli. Přišlo mi opravdu obrovské a já se bála koupit ho, s tím, že obcházet prázdné plátno a bát se na něj udělat čárku, protože je to drahá věc, by asi nebylo to pravé ořechové.

Současně s tím mi během července začal v hlavě zrát nápad na obraz, na celý cyklus. Co asi lidi nosí v hlavě, když prochází ulicemi? Všude kolem šeď, hluk, prach, ale můj vnitřní život je barevný, je to změť fantazií a věcí, které zrovna vidím před očima. Vnitřní život lidí je mnohem barvitější, než realita, ve které žijí. Ráda se dívám po lidech a říkám si: Jaké je asi jejich povolání? Na co myslí? Jaký je jejich sen, jejich osud, jejich problémy a radosti? Právě v kontrastu s anonymitou velkoměsta, kdy každý den člověk potká stovky lidí, se mi po cestě hromadnou dopravou honily hlavou myšlenky na jednotlivé osobnosti, které neznám, ani nepoznám.

Rok uběhl, všelijaké obrazy byly namalovány, prodány, ruka se stala vykreslenější a tím pádem i sebevědomí stouplo. A já si konečně v květnu koupila to velké plátno. Moc dlouho jsem ho neobcházela, jelikož jsem neměla nic jiného zrovna rozmalovaného, hned jsem na něm začala pracovat. Nejdříve jsem začala dělat jednotlivé obrázky, ale pak jsem zjistila, že takto to nepujde a položila jsem barevné skvrny, které jsem po zaschnutí rozpracovávala do obrázků. Inspirací mi byly mé vlastní myšlenky naskakující po cestě městem. Všechny myšlenky jsem zapsala, takže součástí díla je i soupis namalovaných „předmětů v mysli“.

Po domalování horní části obrazu na mně čekalo město s davem lidí. Jelikož je to realistější věc a já měla zcela konkrétní představu o barevnosti, asi dva týdny jsem studovala na internetu všelijaké fotografie měst a davů a obrazy měst tak, jak je namalovali jiní. Chtěla jsem město i dav namalovat celé šedé, aby silně kontrastovaly s vnitřním světem člověka, nakonec jsem však použila i chladnou modrou a žlutou barvu a jsem tomu ráda – obraz to celkově oživilo.

Úplně poslední jsem malovala dav s centrálním člověkem, zčásti podle fotografií davů, zčásti podle fantazie.

Obraz se povedl víceméně podle mých představ, původní představa byla nemalovat konkrétní předměty, ale nechat pouze barevné skvrny více se vlévající do sebe, nicméně teď jsem ráda, že jsem namalovala konkrétní předměty – dodává to podle mě obrazu na zábavnosti a hravosti. Ve vrchní části myšlenek jsem nechala pouhé skvrny, protože (tedy soudím podle sebe) i lidské myšlenky a představy jsou kolikrát pouhá nejasná abstraktní změť.

Součástí obrazu je i přiložený seznam namalovaných myšlenek. Bližší informace najdete v portfoliu.

No Comments

Post a Comment

Rozbouřený oceán

Nová verze opět v prodeji! Dramatická modrá s 3D efektem vln.

K prohlédnutí ZDE.